NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS Středa 23.01. | 17:15   /    FK Mšeno /Břízky/ - FK Varnsdorf

Matěj Kotiš si zkusí 1.ligu

Matěji, můžete prozradit, co vás nakonec zlákalo odejít do Hradce Králové?
Asi u mě převládla touha zahrát si první ligu. Už od malička jsem hrál fotbal, abych se dostal co nejvýš. Taky se mi líbil osobní zájem Hradce a také přívětivé chování trenéra Luboše Prokopce.

Hradec o vás měl zájem už po skončení sezóny, vzájemné namlouvání ale selhalo. Jak to tedy dál pokračovalo?
Po prvním jednání vše vyšumělo, nic se nedělo. Pak se to rozjelo po našem vzájemném přátelském zápase. Vedení Hradce se opět ozvalo a já na to tentokrát kývl. Odcházím tam na půlroční hostování s případnou opcí.

Když se Hradec ozval poprvé, odmítl jste s odkazem na vaši rodinu a malé děti. Jak to bude fungovat nyní?
Abych pravdu řekl, sám nevím. Ale budu se samozřejmě snažit jezdit za rodinou co nejčastěji to půjde.

Jak na vaše rozhodnutí zareagoval trenér Zdenko Frťala, potažmo vaši spoluhráči?
Chápu, že pro trenéra to je před startem podzimní části nepříjemný zásah do sestavy. Na druhou stranu mě Zdenko Frťala celou dobu podporoval. I díky němu jsem vlastně dostal takovou šanci. Kdyby před třemi lety nepřišel do Varnsdorfu, skončil bych s fotbalem. Jeho důvěra byla pro mě hrozně důležitá. Kluci samozřejmě prohodili nějaké vtípky. Já doufám, že se budu domů dostávat hodně často.

Po letech opouštíte varnsdorfskou kabinu. Jaké jste měl při tom pocity?
Když jsem šel v pondělí večer pro kopačky, přepadla mě nostalgie a docela špatný pocit. Sám jsem zvědavý, jak se to bude dál vyvíjet.

Co si vůbec slibujete od angažmá u prvoligového nováčka?
Já doufám, že nebudu sedět na lavičce. To vám ale nikdo nezaručí. Trenér Prokopec mě ale ujišťoval, že svou šanci určitě dostanu. Rozhodně chci hrát.

A jak se těšíte na atmosféru
a zápasy v nejvyšší fotbalové soutěži?
Jsem opravdu ve velkém očekávání. Už jsem si i telefonoval s Jirkou Pimparou a na některé informace jsem se vyptával. Jak se s tím poperu se ukáže třeba v sobotu. Nervózní rozhodně nejsem, snad to všechnu zvládnu.

Zdenko Frťala: Mates se v Hradci Králové určitě neztratí

Přišel o dříče, srdcaře a kapitána svého týmu. Zdenko Frťala naopak přesun Matěje Kotiše do Hradce Králové kvituje.

Je to vlastně ohodnocení pro celý náš klub. Naše kvalitní práce nese ovoce v podobě zájmu jiných týmů o naše hráče. To je vlastně filozofie Varnsdorfu, tak to vnímáme. Musíme věřit, že v brzké době najdeme další Matěje Kotiše nebo Denise Canu. Nebereme to jako ztrátu, ale jako ocenění tvrdé práce," sdělil Děčínskému deníku trenér Varnsdorfu Zdenko Frťala.

Odchod středového záložníka, který vynikal poctivou prací, dobrou přihrávkou
a kvalitní střelou ze střední vzdálenosti, však může být velkým zásahem do základního kádru Varnsdorfu. „Z Mladé Boleslavi k nám v tomto týdnu přišel Josef Eliáš. Ten by mohl sloužit jako potencionální náhrada za Matěje. Jestli tomu tak bude, to se ukáže v dalších dnech a týdnech," přemýšlí varnsdorfský lodivod.

Po příchodu trenéra Frťaly na sever Čech skomírající Kotiš ožil a našel v sobě opět chuť do fotbalu. „Já přeji každému hráči, aby šel třeba do první ligy. Mates je ale specifický případ. Kromě Vilémova nehrál v jiném klubu. I díky tomu bylo pro něj rozhodování mnohem těžší. Ale myslím si, že se rozhodl správně. Už jen za ten pokus jít do Hradce to stálo. A já věřím, že se tam Mates určitě neztratí," dodal Zdenko Frťala.

Autor: Jaroslav Zeman

Rozhovor s Matějem na webu FC Hradec Králové si můžete přečíst zde: http://www.fchk.cz/A-tym/Novinky/O-prestupu-rozhodlo-jednani-trenera-Prokopce--rika.aspx

Sobota 19.01. | 11:00