NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS Středa 15.08. | 18:00   /    FK Litoměřicko - FK Varnsdorf

A tým začal přípravu

I když rtuť teploměru byla pod bodem mrazu
a počasí spíše vyzývalo k vysedávání u krbu, varnsdorfští fotbalisté zahájili nepopulární zimní přípravu s úsměvem na rtech.

Aktuálně druhý tým Fotbalové národní ligy polykal první tréninkové jednotky pod vedením trenéra Zdenka Frťaly. Tedy kouče, který odolal vábení několika ligových celků z Česka i Slovenska a zůstal věrný skromnému klubu ze severu republiky. „Vím, že tady je tým podle mého gusta a chuti. Od té doby, co jsem se rozhodl zůstat, myslím jen na Varnsdorf," pravil jedním dechem varnsdorfský lodivod.

Jaký byl podle vás první trénink po zimní pauze? Hráči byli výborně naladěni, souhlasíte?
Je to tak. Kluci byli opravdu parádně nažhaveni, umístění v tabulce jim k tomu dává pádný důvod. Je dobře, že jsme se sešli v dobré náladě v přípravném období, které fotbalistům celkově moc nevoní.

Podle prvního pohledu se s hráčským kádrem příliš nehýbalo. Jaké ho potkaly změny?
Ty změny byly opravdu symbolické. Do Hradce Králové se vrátil Jirka Janoušek. Opět je tu Matěj Kotiš, kterému v Hradci skončilo hostování. Zbytek hráčů užšího kádru zůstává. Do přípravy jsme zapojili pár hráčů z juniorky. A také tu zkoušíme tři nové tváře. Z juniorky Příbrami je to stoper Kvída, z Převýšova záložník Urbanec a dorazit by měl ještě jeden stoper ze Spartaku Trnava.

Každý trenér musí být rád, že se jeho kádr po velmi úspěšném podzimu nerozpadl. Nebyl jste ale přeci jen zklamán, že nějaký prvoligový klub přeci jen po někom nesáhl?
Všeobecně je pro všechny trenéry pozitivní, že jim zůstanou hráči pohromadě. Pro mě je ale na druhou stranu docela zklamání, že některý z našich kluků nedostal šanci
v přípravě nějakého prvoligového klubu. Nám to samozřejmě nevadí a pevně věřím, že všem ještě ukážeme, že kluci si tu šanci zasloužili.

A může ještě na někoho přilétnout nějaká rychlá nabídka?
Pořád se něco děje. Myslím si, že ještě nějaké záležitosti proběhnou.

Hádám, že návrat Matěje Kotiše a odchod Jiřího Janouška nebude mít na vaši hru v jarní části sezóny nějaký zásadní vliv?
To si opravdu nemyslím. Všichni tady Matese známe, víme jaké má lidské a fotbalové kvality. Ale i on má své nedostatky. Teď záleží jen na nás, abychom z něj společně dostali to nejlepší.

Už v pátek hrajete první přípravný zápas. V rámci Tipsport ligy si to rozdáte s Pardubicemi. Jak se na tradiční zimní turnaj těšíte?
V rámci turnaje se na hřiště logicky dostanou všichni hráči. I když se bude hrát na umělé trávě, těšíme se na kvalitní terén. Pokud bychom dokázali překvapit a dosáhli dobrých výsledků, bral bych to jako milý bonus.

Jinak ale vaše zimní příprava asi nebude vybočovat ze standardu let minulých, že?
Ani není prostor, aby letošní příprava byla něčím jiná. Naše podmínky jsou limitovány jak klimatem, tak prostředím. My jsme rádi za to, co tady máme. Budeme se snažit toho maximálně využít. Čeká nás také soustředění v Heřmanicích, kde máme opravdu vynikající podmínky a starají se tam o nás jako o vlastní. To bude vlastně jediná výjimka, kdy opustíme Varnsdorf.

Když začal první trénink, neproběhlo vám hlavou, že je dobře, že jste ve Varnsdorfu zůstal?
To jsem si opravdu nemyslel. Já vím, že tady je tým podle mého gusta a chuti. Výborná parta hráčů, ale i realizačního týmu. Moje rozhodnutí je už dávno dané. Už když jsem to oznámil panu Gabrielovi (sportovní ředitel Varnsdorfu – pozn. autora), tak od té doby myslím jen na Varnsdorf.

Jarní část sezóny pro vás začne o týden dříve, čeká vás dohrávka v Olomouci. Zápas poběží i živě v televizi. Jak se hráči na tuhle varnsdorfskou premiéru těší?
Pro nás to bude po přípravě první zápas na přírodním trávníku. A to by mohl být problém. Bude to hodně specifické po dvou měsících přípravy na umělce. Kluci byli na tento duel nažhavení už na podzim. Pevně věřím, že v březnu bude jejich hladovost po úspěchu ještě větší.

Jak jste si vůbec přes Vánoce užil odpočinku od fotbalu a povinností?
Hodně mě zklamalo počasí. Snad poprvé jsem na Slovensku zažil Vánoce a svátky bez sněhu. Bohužel se to všechno odehrávalo u sezení a „zdravého" jídla v podání jitrnic, klobás nebo bůčku. Dvacet let jsem si tohle odpíral, tentokráte se životospráva přeci jen trochu porušila.

Zdá se, že brankářské duo FK Varnsdorf Porcal – Samoel, se v jarní části měnit nebude. Oba gólmani se také objevili na prahu zimní přípravy celku ze severu Čech.

Muž mezi třemi tyčemi, který na jaře nosil kapitánskou pásku, nechce účast v Tipsport lize podcenit. „Je jasné, že zimní turnaj bude sloužit
k prvnímu testu. Ale odchodit to rozhodně nechceme," má jasno Porcal.

Radku, jak jste si užil první trénink po delší zimní pauze?
Úvodní trénink byl prostě super. Všichni jsme se na něj těšili a nejvíce asi na sebe. Fakt jsme si chyběli.

Na trenérské židli zůstal sedět Zdenko Frťala. Pro vás, jako hráče, je to určitě pozitivní zpráva, že?
Tohle je pro celý Varnsdorf opravdu parádní zpráva. On to moc dobře ví, že jsme všichni rádi. Náš trenér má velký podíl na tom, jak teď fotbal u nás funguje. Ale to už je několikrát obehraná písnička.

Do týmu se po půlročním hostování v Hradci Králové vrací Matěj Kotiš, opačným směrem putoval k Votrokům Jiří Janoušek. Jak jste tuhle změnu kvitoval?
Tak tím, že Jirka Janoušek odešel zpátky do Hradce, je jedině dobře, že je Mates zpátky. Ale kdyby se vrátil i Jirka, tak bych se vůbec nezlobil.

V pátek startuje Tipsport liga, které se také účastníte. Ve skupině máte Pardubice, Mladou Boleslav a Hradec Králové. Jak k zimnímu turnaji přistoupíte?
Tyhle úvodní zápasy v přípravě vždy slouží hlavně
k otestování nových hráčů
a rozhýbání po dovolené. To ale neznamená, že to tam odchodíme. My chceme uspět
v každém zápase, i když se jedná o přátelské měření sil.

Autor: Jaroslav Zeman

11.FK Litvínov10
4.FK Litvínov31
9.SK Střešovice 191119

Postoupíme přes Litoměřice do dalšího kola MOL Cupu?