NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS Středa 23.01. | 17:15   /    FK Mšeno /Břízky/ - FK Varnsdorf

Hráč a trenér sezóny 2014/2015

Praha – Nová celosezónní anketa, ve které volili trenéři a kapitáni všech šestnácti účastníků Fotbalové národní ligy nejlepšího fotbalistu a kouče končícího soutěžního ročníku, zná své první vítěze. Hráčem sezóny 2014/15 byl zvolen pětadvacetiletý záložník Varnsdorfu Radim Breite. Cenu pro nejlepšího trenéra získal s velkým náskokem Zdenko Frťala, rovněž působící v FK Varnsdorf.

Foto: Agentura Fotoservis

Jako v pohádce se musí aktuálně cítit ve Varnsdorfu. Celek působí ve Fotbalové národní lize od sezony 2010/11, kdy využil možnost zahrát si tuto soutěž místo klubu Bohemians Praha, jenž tenkrát neobdržel licenci. Nyní se klub, který v roce 2011 změnil oficiální název z předešlého SK Slovan Varnsdorf na současný FK Varnsdorf, může řadit mezi prvoligové. Senzační postup si zajistil kolo před koncem, když uhrál bod s první Olomoucí. Jak se posléze ukázalo, Severočechům by k postupu stačila i porážka, neboť hlavní konkurent ze Zlína doma pouze remizoval s Vlašimí.

Trenér sezóny – Zdenko Frťala

Varnsdorfský trenér Zdenko Frťala zvítězil mezi svými konkurenty s naprostým přehledem, když získal devětapadesát bodů. Druhý skončil kouč olomoucké Sigmy Leoš Kalvoda s devětatřiceti body, třetí pak devatenáctibodový Jindřich Trpišovský z Viktorie Žižkov.

Čtyřiačtyřicetiletý rodák z Nitry byl ještě donedávna jediným trenérem Fotbalové národní ligy, který dosud získal hned dvě ceny pro Trenéra měsíce. Po posledním vyhlášení tradiční ankety se na něj dotáhl olomoucký Kalvoda. Oba přitom pojí jedna zásadní věc - dokázali se svými celky letos postoupit do nejvyšší soutěže. A zatímco v případě hanáckého klubu se v podstatě nic jiného nečekalo, druhá příčka v podání malého severočeského klubu může být pro mnohé překvapením. Postup znamená pro Varnsdorf historický úspěch, který si zajistil kolo před koncem aktuálního ročníku druholigové soutěže, když uhrál před vlastním publikem remízu s lídrem z Olomouce.

Bývalý slovenský záložník či obránce nasbíral 192 startů v nejvyšší soutěži, přičemž vstřelil tři góly. Na svém kontě má také starty v lize mistrů, poháru UEFA a mládežnických reprezentacích. S fotbalem začínal v Hlohovci, poté působil ve Spartaku Trnava, Slovanu Bratislava a Teplicích, kde v roce 2003 ukončil aktivní hráčskou kariéru. Na severu Čech se později stal asistentem Michala Bílka a Jiřího Plíška, asistoval také ve Spartě a slovenském Ružomberoku. Jako hlavní kouč vedl v rámci druhé nejvyšší soutěže nejprve Čáslav, a poté již Varnsdorf, když v roce 2011 vystřídal na lavičce tehdejšího trenéra Aleše Křečka.

Letošní druhé místo je pod Frťalovým vedením vylepšení varnsdorfského maxima. Tím byla dosud loňská čtvrtá příčka, za druhým postupovým místem však Severočeši zaostali o propastných čtrnáct bodů. O rok dříve skončili ve Fotbalové národní lize pátí. Práce trenéra Frťaly a celého týmu tedy vykazuje naprosto znatelnou vzestupnou tendenci, která konečně přinesla kýžené postupové ovoce.

Postupové oslavy mohou Varnsdorfu chutnat ještě více, dva jeho aktéři totiž ovládli novou celosezónní anketu, ve které hlasovali kapitáni a trenéři všech účastníků Fotbalové národní ligy. Každý hlasoval pro trojici nejlepších, přičemž první získal tři body, druhý dva body a třetí jeden bod. Pravidlem bylo, že není možno hlasovat pro fotbalistu či trenéra z vlastního klubu. A jak vše dopadlo?

Hráč sezóny – Radim Breite

Pětadvacetiletý varnsdorfský záložník Radim Breite zvítězil v anketě s celkovými čtyřiadvaceti body před olomouckým kanonýrem Václavem Vašíčkem a opavským navrátilcem z německé Bundesligy Zdeňkem Pospěchem. Oba jmenovaní se umístili s devatenácti body na děleném druhém místě.

Do Varnsdorfu přišel Breite během zimní přestávky v sezóně 2010/11 z Čáslavi, působil ale také v České Lípě a Teplicích. Právě v Teplicích si před více než šesti lety připsal svůj dosud jediný start v české nejvyšší soutěži. Nyní si jich poctivý záložník zřejmě připíše mnohem více. Se svým týmem totiž zvládl nervy drásající koncovku soutěžního ročníku a Varnsdorf tak může kolo před koncem slavit senzační postup do nejvyšší soutěže. O tom, že je Breite hráčem pro první ligu, hovořil jeho trenér Zdenko Frťala už na podzim. "Je otázkou času, kdy se znovu objeví v ligových mančaftech. Pro fotbal dělá maximum a tohle by byla logická odměna jeho přístupu," řekl tehdy rovněž oceněný lodivod.

"Breiťas", jak mu v kabině přezdívají, je díky svému menšímu vzrůstu rychlonohým hráčem s velice dobrou technikou. Obávané jsou jeho standardní situace, ze kterých se již několikrát prosadil. Nejen ve vstřelených gólech tkví jeho přínos pro tým, ačkoliv jich letos nastřílel již osm a je tak společně s Ladislavem Martanem nejlepším klubovým kanonýrem.

Kromě fotbalu má Radim Breite rád také další sporty, volný čas tráví rád aktivním hraním nejen tenisu a badmintonu. Upřednostňuje taneční hudbu a rád si pochutná na kuřeti s bramborovou kaší.

fnliga.cz

Kompletní pořadí hráčů a trenérů najdete zde: http://fnliga.cz/clanek.asp?id=1931

Sobota 19.01. | 11:00