NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS Neděle 26.08. | 17:00   /    FK Varnsdorf - FC Hradec Králové

Rozhovor s trenérem Skuhravým

S trénováním začínal u mládežnických týmů Jablonce. Od června 2012 byl asistentem trenéra A-mužstva Václava Kotala. Začátkem května 2013 po vysoké prohře 1:5 na hřišti Slavie Praha Kotal u mužstva skončil a tým převzal Roman Skuhravý. Do konce sezóny 2012/13 s týmem neprohrál (2 výhry a 2 remízy), což stačilo na konečné 4. místo v ligové tabulce. V sezóně slavil zisk českého fotbalového poháru po vítězství ve finále nad FK Mladá Boleslav, čímž si Jablonec zajistil start ve třetím předkole Evropské ligy 2013/14. Po konci sezóny podepsal s Jabloncem dvouletou smlouvu. Na začátku nové sezóny 2013/14 (12. července 2013) získal s týmem český Superpohár, Jablonec porazil ligového šampiona, tým FC Viktoria Plzeň poměrem 3:2. Po sezoně 2013/14 v Jablonci skončil a na trenérské stoličce tohoto klubu ho nahradil Jaroslav Šilhavý. Naposledy vedl dorostenecký tým Dukly Praha.

Kdy a kde jste se narodil?
Narodil jsem se 6. ledna. 1975 v Nymburku.

Co víte o Varnsdorfu?
Tím, že jsem tu hrál, tak znám město a okolí velice dobře. Samozřejmě Varnsdorf sleduji spíše pohledem fotbalového trenéra, jaký hráči a jaký fotbal se tu hraje.

Představte se nám jako hráč a trenér.
Miluju fotbal a vždy jsem byl ochoten pro úspěch týmu udělat maximum. Pracovitost a zarputilost jsou vlastnosti, které mi dovolily hrát ligu a poté trénovat. Vždy jsem měl méně talentu, o to více jsem musel pracovat na odstranění nedostatků. Dnes vím, že jen talent nestačí. Nemá cenu se vymlouvat na zranění, proto jsem spokojen se svou hráčskou kariérou a rozhodnutím se plně koncentrovat na další životní etapu, kterou je trenéřina.

Proč jste  přijal nabídku trénovat FK Varnsdorf?
Protože celý klub má charakter, vlastní cestu, která mi vyhovuje a je hladový po úspěchu. Nabídka mě velice potěšila, a když jsem dostal zelenou od pana Prokeše z Dukly, neváhal jsem.

Dostal jste od vedení nějaký cíl pro letošní sezonu a jaký jste si dal cíl Vy?
Laťku si kluci v minulé sezóně nastavili vysoko a je pravděpodobné, že většina bude očekávat podobné umístění a je jen na nás jak se vypořádáme se změněnou rolí a tlakem. Jsem přesvědčen, že letošní ročník bude velice vyrovnaný. Cíl je jedna věc, realita druhá. Chci, aby naše mužstvo mělo herní tvář, radost z vlastní hry a každé utkání hrálo na hranicích svých možností.

Jaký styl fotbalu preferujete?
Profesionální sport je o výsledku. Vždy chci maximálně využít hráčský potenciál. Základ je dobrá organizace hry v obou fázích hry a touha po úspěchu. Vyžaduji po hráčích snahu o útočný, nátlakový fotbal s uměním reagovat na jednotlivé herní situace.

Jak jste spokojený s hráčským kádrem?
Nejsem tip trenéra, který vyžaduje posily za každou cenu. Vždy se snažím pracovat ve prospěch týmu a jednotlivého hráče. Měl jsem možnost kluky poznat a jsem přesvědčen, že kádr je konkurenceschopný a talentovaný.

Diváci si v uplynulé sezóně zvykli na pohledný fotbal, nalákáte je i Vy do ochozů?
Budeme se snažit, to mohu slíbit. Příprava proti velice silným soupeřům nám ukázala, že cesta, kterou jsme si vybrali, může fungovat a to mě těší.

Co víte o fotbalovém týmu FK Varnsdorf?
Srdce a duše pan Gabriel. Na tak malé město velice systematická práce s vybíráním hráčů a naplňováním postupných cílů a nebudu překvapen, když se tu liga bude hrát.

Jaký je Váš oblíbený český a zahraniční tým?
Nejsem fanoušek jednotlivých týmů, spíše mě zajímají nové prvky. Vždy někdo udává trend. Nejvíc se mi v poslední době líbila hra Bayernu Mnichov, za trenéra Juppa Heynkese.

Sparta nebo Slavie?
Když musím volit, tak Sparta.

Jaké máte cíle v Poháru?
Cílem je doma přivítat Liberec, to znamená přejít v následujícím kole přes ambiciózní Dobrovice.

Váš oblíbený sportovec a trenérský vzor?
Jarda Jágr a všichni, kteří jsou jakékoliv práci ochotni obětovat téměř vše. Úplně vzor nemám, ale každý trenér mě obohatil něčím, třeba i tak, že takhle to dělat nechci. Každý je originál a žádná kopie není lepší. Hodně mě ovlivnil trenér Vrba a s úsměvem dodávám, že jsem hrdý na výhru v Superpoháru.

Jak se Vám tady líbí?
Jsem tu kvůli práci a ta mě tady baví moc. Takže ve spojení s lidmi a hráči v klubu, které jsem tu potkal, si nemůžu stěžovat na nic.

Jak vzala změnu Vašeho působení rodina?
Moje rodina se mnou prožívá vše, takže momentálně jsou rádi, že mě vidí o trochu víc, než minulý rok. Jim patří dík, protože bez nich, bych tuto náročnou práci dělat nemohl.

Dotazy od fanoušků:

Váš osobní cíl v trenérské kariéře a vysněný klub, který byste chtěl trénovat?
Chci, abych se za svou práci nemusel stydět a na každém mužstvu byl vidět rukopis, že si řeknete, to mužstvo ví, co chce hrát. Bez snů a cílů to nejde. I já je mám, jen si je s dovolením nechám pro sebe.

1.FK Dukla Praha79
2.AC Sparta Praha fotbal B68