NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS Sobota 16.02. | 15:00   /    FK Varnsdorf /UMT/ - Stap Vilémov

U 15 hodnotí sezonu 2015/2016

Hodnocení kategorie 2001 - sezóna 2015/2016

Družstvo po předchozích neúspěšných sezónách bylo oslabeno o nejlepšího hráče Bence, který se posunul o kategorii výš a opustili ho hráči ročníku 2002, kteří se zařadili mezi své vrstevníky, včetně brankáře. Celkově se jednalo o kvalitativní oslabení, i když přišel Kočka z Děčína, Baláž z Chřibské a Kapitán z České Lípy. Pro trenéry zde nastala 3 mimořádná specifika, která z hlediska práce s kolektivem byla následující:

1) Tým se skládal ze 16 hráčů, kteří měli místo bydliště na 10 místech!!!
2) V týmu byli 3 dojíždějící hráči, kteří jezdili pouze na zápasy a z toho jeden byl brankář (Špinka - brankář Českého Dubu trénující v Jablonci, Borovička - Turnov a Hübsch - Česká Kamenice)
3) Tým trénoval celý rok bez brankáře

S těmito specifiky, které všechny negativně působily na výkonnost a herní konkurenceschopnost se vstoupilo do budování mužstva a po podzimu přišlo první dílčí hodnocení, které znělo:
- tým bez "duše" (malá seberealizace, sebekázeň, sebekontrola, apod)
- velké výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými hráči
- slabší hráči měli naprosto klíčový podíl na špatných výsledcích družstva (1 výhra a 17 porážek . Pokud rozvedeme tento pojem, tak hráči ve 23 ze 36 poločasů v mistrovských zápasech prohráli o 1 gól nebo neprohráli !!!! Herní výkon a konkurenceschopnost byla pouze v určitém čase zápasu (poločas, 50 minut, apod) , ale nikdy ne po celých 70 minut. Na celých 70 minut nebyla kvalita především mezi těmi slabšími hráči.

Jaro 2016:
V týmu došlo ke změnám z hlediska příchodu a odchodu hráčů (3 odchod a 5 příchod). Tato změna přinesla obrovský impulz do družstva v následujících bodech:
- byly vytvořeny podněty na role v týmu, které si hráči sami hlídali
- podnět na zlepšení přístupu a tím i výkonnosti u slabších hráčů
- tým absolvoval společné soustředění, kde si každý našel svoji pozici v týmu

Jarní část sezóny v přípravném období se nám mimořádně vydařila, protože kromě soustředění tým hrál Zimní ligu, kde se dostal až do finále se skóre 21:7 při 5 výhrách a jediné prohře právě ve finále. Kromě klasických tréninkových jednotek jsme měli kondiční přípravu v tělocvičně společně s U 14, některé herní tréninky s U 16 a také doplňkovou kondiční přípravu vedenou trenéry z Fitnescentra ve Varnsdorfu. Zimní liga se sice hrála s mužstvy z nižších soutěží, ale náš herní výkon ve všech zápasech byl opravdu dominantní a soupeře jsme výrazně přehrávali. To bylo to nejpozitivnější zjištění, protože z hlediska rozvoje individuality jednotlivých hráčů to bylo nejdůležitější poznání. Tým se opíral ve většině zápasů o klíčové herní hráče Lišku, Šešinu a Nováčka. Přítomnost této trojice znamenala v naší hře kvalitu a hlavně ostatní hráči vedle této trojice byli schopni předvést výkon ve slušné herní kvalitě. Bohužel v mistrovských zápasech jsme ani jednou nenastoupili s touto trojicí, neboť nejprve Liška absentoval s nemocí a zraněním cca 6 týdnů a v úvodním zápase nadstavby si zlomil klíční kost Šešina. Nadstavba tak začala 3 porážkami a teprve návrat Lišky do sestavy znamenal jistou konkurenceschopnost týmu. Ta byla potvrzena celkem slušnými výsledky a v některých zápasech i výkony, když se nám podařilo z 10 zápasů 5x neprohrát a bodovat s každým soupeřem, včetně vítěze nadstavby Trutnovem nebo i se započítáním ostatních výsledků celkovým vítězem Povltavskou fotbalovou akademií. V žádném ukazateli nebyl náš tým poslední (počet vstřelených a inkasovaných gólů, zápasy doma, venku nebo i počet bodů). Těch bodů se nám celkově podařilo nasbírat 14 a být nejlepším mládežnickým týmem ve Varnsdorfu. Je to takové smutné prvenství, neboť kádr neskrývá nějakou mimořádnou kvalitu a jsou jistě lepší ročníky.

Jako klíčové negativum v jarní části vnímám poměrně velký počet inkasovaných branek, který přičítám na vrub brankářovi a obraně. Zde však chci zmínit mimořádně složitou situaci, když Franta Špinka s námi netrénuje a nemohou vzniknout žádné vazby mezi klukama a brankářem, jak z hlediska herního, tak z hlediska lidského. Po sportovní stránce vnímám také velmi negativně to, že náš tým nedokázal poslední tým tabulky Kolín ani jednou porazit ve 4 zápasech - z možných 12 bodů jsme získali pouze 2. Tým byl také z hlediska výkonnosti ovlivněn dlouhodobou absencí klíčových hráčů Lišky a Šešiny, což již bylo zmíněno výše.

Nyní si dovolím zmínit mimořádnou lidskou a herní kvalitu hráčů Matěje Šešiny a Honzy Lišky a jejich výrazný vliv na celý tým. Jejich schopnost vzít na sebe zodpovědnost v zápase a vést hráče nejenom zde, ale i na tréninku je příkladný. Klukům se přiblížil ještě Ondra Nováček, který je také klíčovou osobností z hlediska lidského a fotbalového. Matěj Šešina i přes své zranění dokázal vstřelit 8 branek a mít 2 asistence. A to neodehrál ani jeden zápas v nadstavbě, kde byla kvalita soupeřů prokazatelně nižší!!! Z fotbalového hlediska zaslouží ještě pozornost 11 gólů a 5 asistencí Jakuba Michaliny v ligové soutěži, což je jistě v týmu hrajícím na chvostu tabulky také věc zajímavá.

Z hlediska rozvoje hráčů byl veden náš tréninkový proces s akcentem na tyto 2 oblasti:
- situace 1 x 1
- herní inteligence formou průpravných her s celou řadou podnětů
Oba tyto aspekty měly kluky posunout z hlediska jejich rozvoje individuality a především rychlosti rozhodování v herních situacích.

Úplným závěrem bych rád touto cestou zmínil, že si velmi vážím spolupráce s trenéry U 14 Zdeňkem Heinzelem a Jardou Jelínkem a také u mého asistenta Jardy Jordáka, protože i když jsme kolikrát měli rozdílné názory lidské nebo odborné, tak to nikdy nenarušilo naší vzájemnou úctu a spolupráci, která vyústila ve velmi pozitivní působení u obou družstev. Také chci poděkovat všem rodičům u kategorie U 15, neboť bez jejich pomoci by nebylo možné nejenom trénovat s takovou četností, ale především působit na jejich děti dle našich představ.

Mgr. Martin Hamada