NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS

U17: Psychika u kluků? Nejtěžší je to v samotném..

Varnsdorf – Je to pro ně velký skok. A podle toho vypadají jejich výsledky. Fotbalové dorosty ve Varnsdorfu letos hrají Českou ligu. Přitom v minulé sezóně hráli krajský přebor.

Není divu že dohromady si připsali jediné vítězství. O to se postaral mladší dorost, který „doma“ v Heřmanicích udolal Chrudim. „Po řadě porážek jsem byl, že v sobě kluci měli bojovné prvky,“ vzpomíná na jediný úspěch trenér FK Varnsdorf U 17 Vlastimil Chod.

Máte za sebou třináct zápasů. Pojďme na hodnocení dosavadního průběhu sezóny?
Do soutěže jsme šli s tím, že nás čekají velmi těžké zápasy, které budou hráče nutit podat maximální výkony, čímž se urychlí jejich individuální herní růst. Kluci dostávají příležitosti bojovat proti mnohým reprezentantům ze své věkové kategorie. Rovněž jsme také věděli, že s naším „mixem“ ročníků 2001 a 2002 těžko budeme rovnocenným soupeřem týmů U 17 Liberce, Jablonce, nebo Dukly. Na druhou stranu duely proti celkům U 16 Sparty, Mladé Boleslavi, nebo Bohemians 1905 už takový drtivý výsledkový a herní propad nebyl. Jako velké plus vidím fakt, že někteří naši hráči jsou schopní se v utkáních prosazovat. A tím na sebe upozorňovat.

Jak na vás působí úroveň dorostenecké ligy?
Proti loňskému působení v krajském přeboru je to obrovský skok. Učíme se od špičkových prvoligových týmů. A to ve všech směrech. Jsem rád, že jsme této příležitosti využili, i když po některých utkáních je to psychicky dost náročné.

Proslýchá se, že vaše soutěž není moc rovnocenná.
Souhlasím! Jsem přesvědčený, že první týmy Liberce, Jablonce, Dukly Praha, by měly být v celostátní soutěži. Ukazují to i jejich výsledky.

Jediné tři body jste za těžkých podmínek doslova urvali proti Chrudimi.
Vše provázel silný vítr a déšť. Zápas byl o tom, jakou vůli hráči projeví, a jak budou schopni se s tímto počasím vypořádat. Po řadě porážek jsem rád, že hráči v sobě měli bojovné prvky.

Schytali jste několik debaklů. Neodráží se to nějak na pohodě týmu?
Nejtěžší je to při samotném utkání. Co se týká tréninků, tak tam je nálada již uvolněná, hráči zároveň poctivě s chutí pracují. Tréninková docházka mě utvrzuje v tom, že je fotbal stále baví. Není cílem to klukům znechutit.

Do konce podzimní části vás ještě čekají dva zápasy. Jaké máte šance?
Teď nás čeká další silný protivník U 17 FK Jablonec a pak poslední podzimní utkání proti zatím bezbodové Čáslavi. Věřím, že se dokážeme, hlavně mentálně, na tyto zápasy správně připravit a po zápasech budeme spokojení.

Už máte plán zimní přípravy?
V zimní přípravě sehrajeme Ústeckou Zimní ligu mladšího dorostu, kterou chceme už konečně vyhrát. Dále jsou naplánované přípravné utkání proti týmům: Žižkov U 18, Jablonec U 16, Ústí nad Labem U 16, Česká Lípa U 17. Dohromady tedy deset utkání, ve kterých se zaměříme hlavně na zlepšení herního projevu a také psychické kondice. Podzimní část ukončíme 16. prosince, poprvé se sejdeme 9. ledna.

Starší dorost je poslední. Vypadá to, že záchrana v soutěži je v oblasti teorie.
Sestupovat bude jeden až tři týmy. Vše záleží na starším dorostu. Po skončení soutěže si s šéftrenérem mládeže Pavlem Hradiským a také i s trenérem starší party Roman Moravčíkem určitě sedneme, vyhodnotíme a podáme společný návrh, jakou soutěž by mělo vedení klubu pro příští sezónu přihlásit. To je ovšem ještě daleko.

Co vy a trénování? Propadl jste tomu?
Začal jsem se trenérsky „zaučovat“ už jako aktivní hráč A týmu. Sbíral jsem zkušenosti po boku Pavla Hradiského, Zbyňka Přibyla a Romana Moravčíka. Teď kroutím v roli hlavního trenéra mladšího dorostu už čtvrtou sezónu. Ač je to při práci a rodinném životě dosti časově náročné, tak mě trénování stále naplňuje. Občas se s kluky zapojím do tréninku, ale to raději jen velmi lehce. Ráno totiž musím vstát do práce (smích).

Jak funguje spolupráce s kategorií U 19?
Bezproblémově, tato kategorie je soběstačná, pouze v jednom utkání jsme doplnili její lavičku našimi hráči. S Romanem jsme domluveni, že v případě zájmu některého mladšího dorostence není problém, aby se jejich tréninků zúčastnil. Stejně tak, jako se pravidelně našich úterních herní tréninků účastní někteří vybraní hráči z naší U 15. Provázanost a spolupráce funguje.

Je někdo ve vašem týmu kdo by zasloužil vyzdvihnout?
Jsem spokojený s prací všech hráčů, ale vyzdvihnout musím kapitána Jana Lišku, který je opravdu příkladnou vůdčí osobností. Vůbec se nedivím, že na sebe strhává pozornost ligových týmů

Domácí zápasy hrajete v Heřmanicích. Přeci jen doma jste ale ve Varnsdorfu.
V Heřmanicích nám pan Kobryn poskytl luxusní azyl, za což mu děkujeme. Parádní zázemí, přírodní i umělá plocha. Navíc doma, ve Varnsdorfu, hrát nemůžeme, jelikož většina našich domácích střetnutí se termínově překrývá s naším áčkem. Rodiče nás v Heřmanicích pravidelně povzbuzují. S jejich spoluprací jsem nadmíru spokojen, o své syny mají zájem a vzájemně si pomáháme na hráče pozitivně působit a vést je správným směrem.

Zdroj: https://decinsky.denik.cz/

Muži