NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS Neděle 26.08. | 17:00   /    FK Varnsdorf - FC Hradec Králové

Zdenko Frťala: Do týmu není proč zasahovat

Varnsdorf – Dlouho to bylo velké trápení. Herně Varnsdorf nezaostával, na první vítězství čekal do 11. kola. Konec podzimu ale Severočechům vyšel, z posledních pěti zápasů čtyřikrát zvítězili a přezimují na dvanáctém místě Fortuna národní ligy.

„Dlouho jsme na podzim hledali optimální složení sestavy. Po reprezentační pauze přišli Wesley da Silva a Standa Klobása. Oba hodně pozvedli útočnou fázi, jsem moc rád, že je pan Gabriel k nám přivedl. Od remízy s Opavou se naše výkony zvedaly. Ta bodová šňůra na konci podzimu nám pomohla, na tabulku se dívá určitě lépe,“ hodnotil první část soutěže trenér Zdenko Frťala.

Slovenského kouče překvapila reakce některých hráčů po špatném vstupu do soutěže. „Po šestém kole jsem se s některými bavil. Říkali, že jsou na špatný vstup do soutěže zvyklí a že to jistě doženeme. To mě zarazilo. Takhle bychom myšlení neměli mít nastavené,“ zdůraznil.

Aktuálně drží Varnsdorf sérii tří výher v řadě. Tu poslední přidal doma proti Žižkovu. Vítězství 3:2 vystřelil střídající Pavlo Rudnytskyy. „Musel jsem střídat Wesleyho. Ale ne z výkonnostních důvodů. Byl jsem upozorněn, že by mohl dostat druhou žlutou kartu. Rudňa si stejně jako ostatní zaslouží dostat příležitost. Bohužel pro něj ho stále provází zranění. Má to v hlavě srovnané, je otázkou času, kdy si opět najde své stabilní místo. Ten vítězný gól byl pro něj největším dárkem,“ přiznal Frťala.

Tomu na konci podzimu přidělali vrásky oba brankáři. „Brankářské složení se tady dlouho nemuselo složit, tohle duo je kvalitní a vyrovnané. Jenže oba bojují se zraněním. Míra Samoel se zranil dlouhodobě, Radek Porcal chytal poslední zápasy se sebezapřením. Ukázal, že jeho vztah ke klubu a kabině je výborný. Práh bolesti má někde jinde, chovám k němu obrovský respekt,“ vyzdvihl svého brankáře.

Vypadá to, že se brankář s přezdívkou „Prci“ nevyhne operaci kolene. „Existují dvě varianty. Alternativní, nebo se do toho bude muset říznout. Radek má za sebou spoustu vyšetření. Vypadá to, že se rozhodne právě pro operaci,“ přiznal.

V týmu prozatím skončili tři hráči. Útočník Švantner se vrací do Českých Budějovic, do mateřských klubů se vrací Klobása (Ml. Boleslav) a Breda (Jablonec). „S hráči jsme měli pohovory. Někteří jsou spokojení, někteří zase méně. Nikomu nebudeme bránit a nikoho přemlouvat. Rád bych ale, aby ten zimní pohyb v kádru byl co nejmenší. Nemáme důvod do týmu příliš zasahovat,“ doufá Frťala.

Na jaře se bude počítat i s Martinem Feninem. Ten sice na podzim naskakoval do sestavy. Jenže pak přišla zlomenina ruky, přidaly se problémy s kyčlí a zády. „Martin je náš hráč a nyní opět začíná s tréninkem. Bohužel zase nabral manko, musí to dohnat. Asi přijde o dovolenou. Doufám, že ho zase nastartujeme,“ pevně věří.

Ačkoliv se Varnsdorf v průběhu sezony ocitl i na posledním místě, neměl trenér Frťala od vedení žádná ultimáta. „Tohle už jsem říkal několikrát. Pan Gabriel je v takové situaci opravdu mimořádný. Po každém zápase jsme si sedli, společné myšlenky jsem pak prezentoval v kabině. A pokud hráči vnímají, že tam nejsou výhrůžky nebo nějaké tlaky, jsou v relativním klidu. U nás se hodně ukazuje, že trpělivost přináší růže,“ řekl s úsměvem.

Severočeský klub má za sebou poslední akce v letošním roce. „Byli jsme na tradiční návštěvě ve školce, v pátek si šli kluci zabruslit na led. Teď máme volno, první trénink v rámci zimní přípravy budeme mít 4. ledna,“ podotkl Frťala, který vzápětí dodal: „V zimě to bude tradiční příprava. Zúčastníme se Tipsport Cupu, trochu změníme složení našich soupeřů. Ale to si ještě nechám pro sebe. Určitě proběhne soustředění v Heřmanicích. Tradičně budeme bojovat s počasím a terény.“

Autor: Jaroslav Zeman

1.FK Dukla Praha79