NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS Středa 02.12. | 13:30   /    FK Varnsdorf - FC Slavoj Vyšehrad

Rozhovor s legendou Antonínem Smolíkem

4.11.2020

Dlouholetý úspěšný hráč Slovanu Varnsdorf, Antonín Smolík, nám věnoval pár minut a odpověděl na pár otázek ohledně své kariéry, působení v našem klubu a přidal i názor na současnou situaci....

Kdy a kde jste se narodil?
Narodil jsem se ve Varnsdorfu, v roce 1949 v kolonce pod nádražím a blízko fotbalového hřiště Slovan Varnsdorf.

Kde začal váš fotbalový život? A na jakém postu jste hrál?
V roce 1958 jsem se přihlásil do žákovského výběru, během týdne jsem byl trenérem Vymetálkem přeřazen z B mužstva do áčka. Vždy jsem se pohyboval v útoku /č.9/, tedy na postu středního útočníka.

Kam až jste to fotbalově dotáhl?
Žákovské mužstvo mělo svoji kvalitu, proto jsme asi 2x byli okresními přeborníky. Po přechodu do dorostu, jsem byl po asi půl roce ostaršen a v necelých 16 letech jsem poprvé nastoupil za A tým. V této době jsem již byl vybrán do reprezentace Severočeského kraje a v soutěži krajů jsme ve finále porazili kraj Západoslovenský. V této době jsem byl vybrán do mladšího dorostu Československa a poté do staršího výběru, který měl jet na turnaj UEFA. Bohužel nás tam nepustili Madaři. Začátkem roku 1967 jsem dostával různé nabídky na změnu klubu a asi nejserioznější byla ze Sparty. Tam byl slib, že dodělám SPŠ, budu zařazen do B mužstva hrající II. Ligu. Na konci února jsem odcestoval s ligovým dorostem Sparty na velký turnaj do Cannes a Monte Carla. Nezapomenutelný zážitek zahrát si v takovém prostředí proti dorostu FC Barcelona, Evertonu nebo Anderlechtu. V roce 1967 a 1968 jsem docela pravidelně hrál druhou ligu a občas nás trenér I. mužstva p. Ježek /dnes se říká mladé pušky/ bral na přátelské zápasy. Jedním z nich byl právě zápas ve Varnsdorfu, kde jako náhradu za můj přestup Sparta nastoupila v kompletní sestavě a já jsem na poslední půl hodiny vystřídal Andreje Kvašnáka. V roce 1967 a 1968 s dorostem Sparty, jsme vyhráli titul Přeborníka republiky, když jsme přehráli Prešov a Slovan Blava. S dorostem Sparty pak v mezinárodním turnaji v Praze jsme ve finále porazili i Juventus Turín. V červenci 1968 jsem šel k vojenskému odvodu, kde jsem se dozvěděl, že mám vysoký tlak a nějaký další problém a vzhledem k politické situaci jsem odejel domů, do Varnsdorfu. Toto jsem oznámil v oddíle. Po půl roce mě Sparta uvolnila a já jsem pomalu začal hrát za Slovan. To už se hrálo na hrišti za Elitkou, kde fandové vytvářeli opravdu domácí prostředí. Tam jsme postupně hráli Krajský přebor, oslavili postup do Divize a poté i do III. Ligy. Fandové si vzpomínají jaká byla atmosféra před každým zápasem, jak se fandilo a tenkrát 2 000 diváků byla slabá návštěva. Tenkrát jsme byli varnsdorfští hráči a 2 - 3 kluci, kteří dojížděli. Protože se v Kotlině dostavoval stadion, tak jsme se v krátké době přestěhovali a po dvou sezonách jsme spadli do divize.

Jak se rodil váš přestup do Děčína? Prý musel přijet sám tajemník KSČ?
Z Děčína jsem měl dlouholetou nabídku, ale tehdejší doba byla jasná – výpověď ze zaměstnání 2 měsíce + 6. Takovou jsem dostal odpověď i já. Oddíl si přidal také své podmínky. Neřešitelný problém vyřešil až okresní tajemník KSČ. Ze dne na den jsem byl volný a v neděli jsem již hrál za Děčín.

S kým jste hrával?
Nerad bych na někoho zapomněl.Rád vzpomínám na modelové zápasy s A týmem Sparty, kdy trenér Ježek náš B tým prohazoval a já jsem třeba byl v sestavě s Kvašnákem, Pospíchalem či Tichým nebo Kosem. A to byli ti stříbrní z Chile. Budu jmenovat ty varndorfský - předně to byl super fotbalita Karel Prášil. Kdo si ho pamatujete tak vzpomeňte. S některými kluky jsme to táhli od žáků – Smolenický, Zoser, Gabriel, Kopaňko i Rýdl a dále třeba Zrůst, Kropáček, Uldrych, Greňo, Pomichal atd. a je jich moc co jsem nejmenoval.

Měl jste nějaký fotbalový sen , který se vám splnil a naopak?
Můj sportovní sem se mi částečně splnil, ale měl jsem našlápnuto na více.

Jaké bylo vaše zaměstnání?
Nastoupil jsem do zaměstnání v TOSu a poté taky ve Velvetě, coby technik.

Zažil jste někdy ve své kariéře něco podobného jako je nyní teď, že byl zastaven fotbal?
Toto jsem zažil v srpnu až září 1968, ale tento problém, který je dnes, je těžko uchopitelný a bude po určitou dobu i častý, pokud nebude vyvinut lék.

Jaký máte největší zážitek spojený s fotbalem?
Jsou to zážitky především spojené s úspěšnými zápasy, postupy v soutěžích a neposlední řadě možnost potkat známé tváře, hrát s nimi i proti, a poznat kamarády i na celý život.

Jak se změnil fotbal?
Fotbal se dle mého změnil hodně. Přidalo se hodně na rychlosti, důrazu a celkové fyzické zdatnosti a ubralo se s fotbalových dovedností. Takže koukáte na zápas, kde hrají stejně připravená mužstva a uvědomíte si, že ani jedno mužstvo se nedostalo pořádně před branku, ještě ji neohrozilo, a že možná padne gól až z náhodné akce.

Chodíte na fotbalová utkání FK Varnsdorf?
Na fotbal ve Varnsdorfu jezdím tak 4x do roka a to vždy, když si dáme s klukama sraz a to přijede třeba i spoluhráč z Brna.

Sledujete současné dění na FAČR?
Myslím si, že zásadní obměna a složení fotbalového svazu proběhne a změna bude ku prospěchu fotbalu.

Co děláte nyní?
Po ukončení fotbalové kariéry, ve 40 letech v Jílovém, jsem se dal na trenérskou činnost. Trénoval jsem dospělé Sepapu Jílového, poté Jiskru Modrou a 10 let žákovská družstva v Děčíně. Od elévů až do ligy žákovské a potom ligový dorost. Pak jsem zjistil,že je těžké se motivovat v prostředí, které ve fotbale v Děčíně je a tak jsem skončil.

Středa 02.12. | 13:30

8.SK Motorlet Praha9
11.Povltavská FA7
13.SK Střešovice 19113

Potvrdíme doma 3 body proti Vyšehradu?