NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS Sobota 20.02. | 10:00   /    FK Viktoria Žižkov - FK Varnsdorf

Hodnocení podzimu - dorosty

4.1.2020

Trochu zvláštní podzimní sezonu hodnotí trenéři našich dorostů.

Oba naše dorostenecké týmy hrají Českou divizní soutěž dorostu, kterou tvoří kluby ze severočeských měst a několik pražských a středočeských klubů. Kvalitativně jde o optimální soutěž pro naše dorostence s ambicemi hrát ve vyšších patrech tabulky. Tréninkovou přípravu obou dorosteneckých týmů U19 a U17 jsme s kolegou trenérem Honzou Hemmerem spojili dohromady, ať už kvůli využití tréninkových ploch, tak z  důvodů omezeného počtu hráčů, jelikož část kluků studuje mimo Varnsdorf. Přesto tréninkovou docházku musíme pochválit, je vidět, že se kluci chtějí zlepšovat a fotbal je baví. Naším trenérským cílem je kluky posunout po stránce individuálních fotbalových dovedností, fyzicky je připravit na dospělý fotbal. Zároveň již v zápasech této úrovně musíme zakomponovat taktickou přípravu a podporovat hraní na výsledek, který sice není pro rozvoj jednotlivců zásadní, ale je důležitý pro psychickou a morální pohodu v týmu. Protože jsme oba trenéři bývalí útočníci, je zřejmé, že chceme ordinovat a podporovat útočnou hru, trénujeme nátlakové pojetí, učíme tým dávat góly ačkoliv to není jednoduché, zdůrazňujeme aktivní presink celého týmu. Co říci k jednotlivým kategoriím:

Letní příprava byla celkem povedená, po remízách v přípravných zápasech s Ústím, Českou Lípou, Heřmanovem jsme porazili kvalitní tým Neugersdorfu. Studenou sprchu jsme schytali v prvním mistrovském zápase od Roudnice nad Labem, která nás zaskočila perfektním výkonem a proměňováním gólových příležitostí. Přesto jsme další zápasy již zvládli po herní stránce dobře. Z celkově odehraných 7 utkání jsme 3x vyhráli a 4x odešli poraženi. Nicméně musíme zmínit herní obraz naší hry, kdy vyjma utkání z Ústím nad Labem, které se nám vyloženě nepovedlo, jsme byli aktivním celkem, s převahou držení míče, brankových příležitostí jsme si vytvářeli mnoho a při lepší produktivitě, bychom okupovali zcela jistě vyšší příčky tabulky. Zápasy s Karlovými Vary, Louny a Mostem ukázaly, že jsme schopni soupeře přehrát, zvítězit nebo i těžký a špatně se vyvíjející utkaní otočit a dovézt do vítězného konce. Bohužel sezóna byla přerušena zásahem vyšší moci nebo lépe řečeno ochranitelským nařízením vlády ČR. Ač nechci polemizovat o účinnosti tohoto a jiných nařízení, musíme zmínit trenérský nesouhlas s násilným přerušením soutěže a zejména tréninků mládeže. Kluci přeci nejsou ohroženou skupinou, trénování a pohyb je pro ně důležitý, proto nerozumíme opatřením omezující pohybové aktivity. Na druhou stranu po znovuumožnění tréninkových aktivit, bylo nádherné sledovat jak kluky fotbal baví, jak jim sport a pohyb s kolektivem chyběl. Uvidíme jestli se získaný elán a radost odrazí i do jarní části sezóny. Individuální výkonnostní vzestup je vidět na všech hráčích U19, vyzdvihl bych potenciál a výkony těchto hráčů: Vlasta Šmalcl, Miloš Štefan, Jan Kubr, Matyáš Neumann, Dominik Džavík, Pavel Tran.

Kluci z 17ky trénují jak bylo uvedeno výše dohromady s 19kou. Je to pro ně škola a zároveň výzva vyrovnat se vyspělejším a zkušenějším hráčům. Mladší dorost poznamenala řada odchodů našich odchovanců do Ústí, Teplic, Liberce a proto je obtížné zajistit konkurenceschopný tým doplněním o další kvalitní hráče z regionu. Nedostatek hráčů je tedy asi největším problémem a pak častá zranění vyplývající z nadměrné zátěže některých hráčů a také z růstových důvodů. Z odehraných sedmi utkáních jsme dvakrát zvítězili, samozřejmě by to mohlo být lepší, ale 17ka ještě neskládá zbraně, čekají nás soupeři jako Děčín, Rakovník, na které si věříme, v ostatních utkáních budeme jistě vyrovnaným soupeřem a favoritům nenecháme nic zadarmo. Za podzimní část musíme poděkovat i klukům z U15, kteří i když jsou také vytěžováni na maximum, tak nám pomohli, abychom utkání vůbec odehráli.  Svými výkony v utkání a přístupem v tréninku lze vyzdvihnout Michala Tímu a Dušana Kubra. Velký potenciál je ovšem i v ostatních hráčích jako např. Dominik Šulc, David Šos, Jirka Plachý, Filip Kucer,....

V neposlední řadě bych chtěl poděkovat za trenérskou spolupráci Pavlu Rudnytskému a Ondrovi Bláhovi, kteří jako hráči našeho Atýmu aktivně vypomáhají s trénováním a jsou pro kluky velkou motivací.

Jarda Beránek

U19 - odnocení podzimní části soutěže

Tréninková činnost začala začátkem července a s účastí jsem byl spokojen, ale vzhledem k tomu, že probíhaly dovolené, tak se postupně zapojovali další hráči. Kádr hráčů, které jsem pozval do tréninkového procesu, jsem již trochu poznal během jarní části soutěže. Chci hrát s touto partou útočný fotbal, který by je bavil a měli z něho radost. To se nám ve většině zápasů povedlo a tak jsme posbírali i nějaké body. Mám radost, že se navázaly dobré vztahy s trenérem 1. mužstva, takže je možné se z tohoto dorosteneckého kádru  dostat do kádru 1. mužstva, což je určitě inspirací pro všechny kluky z dorostu.
Chtěl bych pochválit všechny kluky za přístup a odmakané zápasy. Těším se na další sportovní spolupráci i s rodiči  těchto pacholků, kteří se věnují sportu, aby z nich i oni měli radost.
Sportu zdar a fotbalu zvláště.

Jan Hemmer -  trenér

Muži