NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS Neděle 28.10. | 14:30   /    FK Varnsdorf - FK Ústí nad Labem

Rozhovor s ředitelem FK V.Gabrielem

"Přemýšlíme i o zveřejnění celého rozpočtu, aby bylo vidět, kolik stojí áčko, mládež, zaměstnanci. Lidi si mysleli, že tady berou bůhvíjaké peníze, ale placený je jen ředitel mládeže a ekonomka, ostatní jsou dobrovolníci. Ani já neberu žádný plat," překvapil varnsdorfský ředitel.

Ředitel, který nebere plat, to je rarita. Proč to tedy děláte?
Já už taky nevím (smích). Dřív jsem měl nějaké prostředky z podnikání, ale teď v důchodovém věku už to taky pociťuju. Příjmy z podnikání už dávno nejsou takové. Ale klub mi přirostl k srdci, proto mu pomáhám.

Přidal jste se k Teplicím a zveřejnil rozpětí platů, které je u vás v rozmezí 6 - 25 tisíc korun. Jaké jste měl reakce?
Spíš nevěřícné. Nejsou negativní, protože si lidi mysleli, že fotbalisti berou víc.

Potkal jste i nějakého fanouška, který se s vámi o tom chtěl bavit?
To ani ne. Já moc nepřijdu nikam mezi lidi, to až na fotbale, až začne sezona, tak asi nějaká reakce bude. Ale že by mi někdo volal, to ne.

Měl jste odezvu i od hráčů?
To mě taky překvapilo, nebyla zatím žádná negativní. Věděli, že samozřejmě nebudeme nikoho konkrétně jmenovat, ale že to naše stanovisko je takové, že rozpětí platů klidně zveřejníme.

Řekl jste, že když fotbalisté nevyhrávají, jsou jak žebráci ve fabrice.
S odstupem času bych to řekl jinak. V žádném případě jsem se nechtěl nikoho dotknout. Sponzoruje nás TOS a v této fabrice je průměrný plat kolem 30 tisíc korun. Takže to o těch žebrácích platí spíš v obráceném gardu. Mrzí mě, že si to lidé z TOSu vztáhli na sebe, nebylo to nic ve zlém proti nim. Vážím si hlavního sponzora, oceňuju jeho práci pro region. Plat tu dává lidem opravdu vysoký.

Co si zpětně myslíte: udělali jste vy i Teplice dobře, že jste šli s kůží na trh?
Český člověk je nějaký, ale lidi by se měli tyhle informace naučit přijímat. Vždyť i v klubu jako Teplice jsou třeba jen 3 - 4 hráči s nadstandardním příjmem. Díky výkonům, práci svých manažerů. Ale u těch dalších už není na to, aby když ve 32 skončí, byli zajištění na celý život. A podle mě by být měli. Co může dělat kluk, který od deseti roků jen hraje fotbal a trénuje? Navíc se ve 24 může zranit. Lidi by se měli vyšší platy naučit respektovat, tolerovat. První reakce jsou třeba negativní, ale chce to čas. Víme o hokejistech, kolik berou třeba v NHL, a nikdo se nad tím nepodivuje. Časem to bude běžné i v dalších odvětvích.

Překvapilo Vás něco v teplickém systému odměn?
Já se snažím uzavírat smlouvy bez bonusů za minutáž. Jen to zatěžuje systém. Lepší je podle mě pevná fixní odměna + prémie. Ty se dají zvýšit, snížit. Podle toho, jestli hrajete o postup, o záchranu, nebo střed tabulky. Když má na plat vliv i minutáž, vede to mezi hráči jen ke spekulacím. Ještě potřebuju čtyři zápasy, abych dostal víc. To nedělá dobré klima v kabině.

O kolik by se musely zvýšit platy ve Varnsdorfu, kdybyste se dostali do první ligy?
Když jsme postoupili do druhé ligy, říkal jsem hráčům - musíte být trpěliví. Za stejných podmínek jako v ČFL hráli ještě dva roky! Třetí rok už jsme jim je zlepšili, tlak od klíčových hráčů tu byl. Kdybychom šli do ligy, určitě by to nebyl nárůst o 100 procent. Ale tak 20 - 30 by to muselo být. V první lize by se asi tolik nevyhrávalo, i prémie by musely být vyšší. Aby nakonec nechodili domů s nižším platem.

A o kolik by se musel navýšit rozpočet v první lize?
Podstatně. Pozvali jsme licenčního manažera svazu, slíbil, že rychle udělají hodnocení stadionu, co by bylo potřeba na první ligu. My to oceníme a půjdeme s tím na město, aby věděli, co obnáší postup. Nejde se před tím schovávat. Říct, že na to kašleme, když jsme dva body od postupu. To by byla hloupost, sebevražda varnsdorfského fotbalu.

Město a hlavní sponzor vás podržely už při postupu do druhé ligy. Půjdete i teď nejdříve za nimi?
Město je majitel areálu a největší investice by byla do stadionu. Odhadem tak padesát milionů, aby splňoval základní prvoligové podmínky. Jestli budeme jezdit lepším autobusem nebo jestli budou hráči mít bifteky 100 nebo 200 gramů, soustředění tam či onde, to už jsou maličkosti. Máme charakterově bezvadný tým, udělá vše proto, aby se postup povedl. Od nás hráči zase vědí, že když dostanou zajímavou nabídku, vždy mají zelenou.

I teď, když jde o postup?
Pro Varnsdorf je nutné každého půlroku jednoho hráče prodat, jinak rozpočet nenaplníme.

Martan odmítl ligovou nabídku, potěšilo vás to?
Potěšilo i překvapilo. Neutekl při první nabídce, to začíná už od trenéra. I jeho cílem je nejméně naše první liga, ale ví, že nemusí spěchat. A podle mě se nemusí bát, že by se do ní někdy nepodíval.

Co by pro vás postup Varnsdorfu znamenal? Splněný sen?
Neumím si vůbec představit, co by to udělalo s regionem. I když první rok bychom museli hrát v azylu, nejspíš v Liberci či v Jablonci. Ale říct, že to není můj sen, to byla lež.

Ze začátku jste postup spíš zavrhovali. Čím to, že jste otočili?
Cítíme podporu od sponzorů. A jsme v pozici, že nemůžeme říct ne. Ať je tlak na hráče i na nás, do léta máme čas na to, jak budeme reagovat v závěru sezony. Třeba na městě řeknou, vy jste se zbláznili, ani náhodou! A naše postupová snaha vyjde vniveč. Ale rozhodně ne práce s tímto mančaftem.

Zdroj: http://fotbal.idnes.cz

Neděle 28.10. | 09:30