NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS Neděle 23.09. | 16:30   /    FK Varnsdorf - FK Fotbal Třinec

Frťala: Je vzácný jako Horváth

Fotbalový Varnsdorf ustál krizi. Po třech zápasech bez gólu a výhry konečně zabral proti Pardubicím a dál může pomýšlet na postup do 1. ligy. Všechny to štvalo, jak letošní jaro zdržuje svůj příchod.

Ale nejvíc možná fotbalisty Varnsdorfu, kteří týden co týden řešili to samé: kvůli počasí se zase nehraje. Není divu, že ambiciózní tým to dlouhé čekání pořádně rozhodilo. Až po třech zápasech bez gólu a výhry se chytil, skomírající postupový sen znovu ožil po domácím vítězství 2:0 nad Pardubicemi.

"Motivovat šest dnů hráče na zápas, který se na poslední chvíli zruší, to je frustrující. Jednou se to stane, ale podruhé potřetí už je to nepříjemné. Nechci se vymlouvat, ale možná to mělo vliv na to, že jsme úvodní zápasy výsledkově nezvládli," přemítal varnsdorfský trenér Zdeno Frťala.

Konečně jarní výhra. Úleva?
Je, ale ani v jednom jarním zápase jsme nebyli horší. To nás pozitivně nabuzovalo, že musí přijít utkání, které zvládneme. Psychika dělá svoje, ve Zlíně nebo doma s Bohemkou jsme šance nevyužili, teď jsme to štěstí měli. Ale není klišé, že se mu musí jít naproti, a to kluci udělali. Za to, jak jsme tvrdě za výhrou šli, jsme si 3 body zasloužili. A teď máme ještě tři dohrávky, které když zvládneme, budeme zase na místech, kde chceme být.

Vůbec jste nehráli a přitom propadali tabulkou. Nepříjemnost?
Dívám se na to reálným pohledem. Před soutěží bychom se asi nebavili o postupových příčkách, byly by to na nás vysoké ambice. Přitom ve 2. lize je hodně týmů, které si za jednoznačný cíl dali postup, a my je poráželi. Ta šňůra výher s podzimem skončila a my se museli vyrovnat s odchody klíčových hráčů Pimpary a Kováře. K tomu přišla zranění, chřipková epidemie, červené karty. Proti Pardubicím jsme to zvládli, ti, co nastoupili, ukázali, že kdykoliv mohou naskočit do základu. To je pro mě důležité jako pro trenéra. Martin Kouřil najednou odehrál dva fantastické zápasy, Jakobovský zvládl pozici stopera absolutně s přehledem, to je povzbuzující. Kluci pořád dobře pracují a teď jsme za to byli odměněni, i když první gól byl trochu náhodný.

Jak bylo těžké motivovat hráče, když vám počasí rušilo jeden zápas za druhým?
Nová zkušenost. Přípravné zápasy vám mistráky nenahradí, to je jasné. V tomto kraji jsou na výkyvy počasí zvyklí, ale tohle už bylo moc. Co bylo ráno, už odpoledne neplatilo.

Máte pořád obavy, že se může stát zase něco nečekaného. Teď už vás neničí počasí, ale zase hodně absencí. Sám jste zmínil, jak moc vám chyběl potrestaný tvůrce hry Kotiš.
Po dvou trénincích od mého příchodu za mnou Matěj Kotiš přišel, že chce s fotbalem skončit. Byl to pro mě šok, když je někdo fotbalista, vycítíte to po 10 minutách. On měl psychický blok, že nedostává tolik prostoru. Ale po pohovoru jsme došli k závěru, ať neblbne. Má něco od Boha, co je dané jen některým, je to ten vzácný typ fotbalisty, který se nebojí míče, dá myšlenku, pro tým žije. Působí jako že nemá dynamiku, rychlost, ale na druhou stranu je to ten vzácný typ jako Pavel Horváth či Matějovský. Má moment překvapení, lidi se na něj rádi chodí dívat. Když na sobě bude pracovat, jednou může hrát i ligu.

Zdroj: http://fotbal.idnes.cz/