NADCHÁZEJÍCÍ ZÁPAS Sobota 23.02. | 13:00   /    FC MAS Táborsko /Nymburk/ - FK Varnsdorf

Frťa - trenérem měsíce listopadu

Trenér měsíce listopadu Frťala:

Nechci být rychlokvaška, nabídku z ligy bych nyní odmítl

Varnsdorfská kronika píše další úspěšnou sezónu, ve které ji opět vede Zdenko Frťala. Severočeský klub drží krok se špicí Fotbalové národní ligy, když ze třetí příčky ztrácí na postup pouhé tři body. Kolem rodáka z Nitry tak opět krouží prvoligové týmy zajímající se o jeho služby. Mají ale smůlu. "Kdyby přišla nabídka z ligy, tak nyní neodejdu," vzkazuje kouč Varnsdorfu.

Získal jste ocenění nejlepšího trenéra měsíce listopadu. Co na to říkáte?
Samozřejmě to člověka potěší. Je to ohodnocení práce nejenom trenéra, ale celého týmu.

Překvapilo vás to?
Musím přiznat, že v koutku duše jsem anketu sledoval a trošku jsem to čekal už minulý měsíc. Ale když jsem četl knížku Mourinha, tak ten neprohrál myslím šestnáct kol v lize a taky jej trenérem měsíce nezvolili. To by mi zbývalo ještě šest kol, abych ho vyrovnal. Jsem rád, že jsem jej předčil. (smích)

Tým: FK Varnsdorf
Narozen: 3.8.1970
Pozice: Hlavní trenér
Výška: 181 cm
Váha: 77 kg
Předchozí trenérská působiště: Teplice, Ružomberok, Sparta Praha, Čáslav

Devětadvacet bodů, třetí příčka, asi musíte být spokojen...
S umístěním samozřejmě v klubu panuje spokojenost. Možná jsme mohli mít o dva, tři body více. Ale uvědomujeme si, že i když jsme do soutěže vstupovali s vyššími ambicemi než minulý rok, a úvod nám letos nevyšel, tak jsme od sedmého kola neprohráli. S tím jsme určitě spokojeni.

Venku jste získali více bodů než doma, čím to?
Myslím, že to bylo způsobeno hlavně úvodem podzimu, kdy jsme nebyli schopni proměňovat velké brankové příležitosti a soupeř nás trestal z ojedinělých akcí. Třeba s Karvinou nebo Českými Budějovicemi jsme byli v zápase jasně lepší. Nebyli jsme ale bodově stoprocentní a to podle mě v té tabulce doma/venku sehrálo svoji roli.

Co bylo na podzim nejsilnější či naopak nejslabší stránkou týmu?
Největší sílu jsem viděl v tom, že máme velice vyrovnaný kádr. Kterýkoliv hráč z lavičky je schopný nahradit hráče základní sestavy, ať před zápasem, tak v jeho průběhu. Mezi negativa řadím to, že jsme nezvládli výsledkově úvod soutěže. Pořád je tady ale další spousta negativ a pozitiv, takže máme v zimě na čem pracovat.

V první polovině sezóny se vám dost prosazovala záloha - Kotiš je nejlepším střelcem, branky dávali také Breite či Mikinič. Je to stylem hry, který aplikujete?
Určitě je to stylem hry. Chceme, aby se do zakončení dostalo co nejvíce hráčů. Naši snahu dokazuje to, že se o branky podělilo více hráčů a že nemáme jen jednoho klasického zakončovatele. Určitě to vidím jako pozitivum.

Matěj Kotiš a Pavel Tvaroha odehráli všechna utkání. Dají se označit za kostru týmu?
Určitě. Patří tam ale také další hráči. Oba gólmani, kteří prokazovali vysokou kvalitu, a také Kouřil, Kotiš, Schubert. To byla osa, o kterou jsme se opírali. A důležitá je nejenom výkonnost, ale i zdravotní stav. Matěj Kotiš posledních 4-5 kol odehrál ne zcela zdravotně v pořádku, a i tak opakovaně dokazoval to, co tvrdím již delší dobu. Tedy že má na to, aby se prosadil v první lize. Je to hráč, který se probral k životu, a myslím si, že je nejvyšší čas, aby dostal šanci v ligovém mančaftu.

Řadě hráčů končí hostování. Jsou mezi nimi například Schubert, Končal či Zbrožek. Už víte, jestli se vám někoho podaří udržet?
My jsme měli po sezóně individuální posezení s hráči, takže o těchto věcech samozřejmě víme. Pracujeme na tom, aby ten kádr z podzimní části alespoň z 90% zahájil i zimní přípravu. Určitě nějaké změny nastanou, ale to je jen dobře, protože okysličení 2-3 hráči je pro tým pozitivní.

Který post byste chtěl nejvíce posílit?
V úvodu jsme měli největší problémy na pozici levého obránce, ale příchodem Matěje Končala se nám tento post podařilo stabilizovat. Jako každý tým ve druhé, ale i první lize bychom si ještě představovali klasického zakončovatele. To si myslím, že je nejenom náš problém, ale všeobecně.

Odehráno je šestnáct kol, co vás nejvíce překvapilo?
Překvapily mě hlavně terény, které vydržely a počasí, které naštěstí v závěru nebylo takové, jako minulou sezónu. Co se týče týmů, tak mě trošku zklamaly České Budějovice, o kterých jsem si myslel, že se opravdu budou pohybovat více na špici. Jinak si myslím, že Fotbalová národní liga ukázala, že ať Táborsko, Hradec nebo Ústí prokazovali opravdu nadstandardní výkonnost a na jejich zápasy se vyplatilo dívat. Druhá nejvyšší soutěž má podle mě určitě stoupající úroveň.

Již jste trénoval jako hlavní kouč Čáslav či Varnsdorf, co je váš trenérský cíl?
Mým mottem je, že všechno se každému jednou vrátí, ať v dobrém nebo ve zlém. Já jsem již několikrát říkal, že nechci být tzv. rychlokvaška. To je takový výraz pro trenéry, kteří po půl roce v uvozovkách kvalitní práce hned letí do ligy. Tady ty kroky já nepreferuji. Právě naopak si myslím, že když člověk bude trpělivě čekat, tak ta šance dřív nebo později přijde. Pak už záleží jen na daném trenérovi, jak si s tím poradí. Pro mě je samozřejmě cílem jednou trénovat ligu. Zatím jsem však spokojený, že plníme cíle, které máme ve Varnsdorfu. To je pro mě v současné situaci prioritní.

Jak byste v zimě zareagoval na nabídku z ligy?
Já už jsem se vyjádřil při sezení s našim prezidentem, že kdyby přišla nabídka z ligy, tak teď neodejdu. Myslím, že to není vhodná doba. To samé jsem říkal před rokem, když byly nabídky. Nyní se zase něco děje, ale já nejsem ten, který by v takové situaci odešel.

související článek zde: http://www.fnliga.cz/clanek.asp?id=Hrac-a-trener-mesice-Ocenenymi-za-mesic-listopad-jsou-Jiri-Prochazka-a-Zdenko-Frtala-829

zdroj: FNLiga.cz

Neděle 03.03. | 14:30