Honza Beran – trenér přípravek

Jaká je vaše trenérská historie a vzdělání?
Trenérská historie u mě není nikterak rozsáhlá, s trénováním jsem začal teprve tento rok. Mé první trenérské krůčky mají kořeny ve Stružnici, kde jsem jako trenér pomáhal mému skvělému kamarádovi M. Hamadovi,na letním fotbalovém kempu. Během tohoto kempu se u mě projevila vášeň k trénování, a když mi Martin nabídl pozici trenéra mladších přípravek v mém mateřském klubu, bez váhání jsem nabídku přijmul. Během měsíce listopadu jsem si udělal mou první trenérskou licenci, UEFA C.

Hrál jste fotbal nebo stále ještě hrajete?
Jak jsem již zmínil, počátky mé fotbalové kariéry byly právě v FK Varnsdorf, kde jsem působil od mých sedmi let. Během dospívání jsem si od fotbalu dal krátkou pauzu a věnoval se atletice a tenisu. Osobně se považuji za všestranného sportovce, ale nejblíže mám jednoznačně k fotbalu, ke kterému jsem se vrátil v mladším dorostu. Kariéru v tomto klubu jsem ukončil v kategorii U18, jelikož jsem nedokázal skloubit fotbal společně se školou, a tak jsem upřednostnil studium. S fotbalem jsem samozřejmě pokračoval dál, ale jen rekreační formou. Momentálně hraju za Jiřetín pod Jedlovou.

Jaký jste typ trenéra?
Na tuto otázku by určitě lépe odpověděli moji svěřenci, ale z mého pohledu se považuji za trenéra, který se snaží naslouchat svým hráčům a situace rád řeším v klidu, s nadhledem. Prioritou mé práce je, aby kluky fotbal bavil a na trénink chodili s nadšením.

Máte na starost nejmladší naděje našeho klubu, jak je těžké udržet jejich pozornost při tréninku?
Popravdě je občas obtížné jejich pozornost udržet, ale to je v jejich věku naprosto normální a já rozhodně nebyl výjimka. Osobně používám vždy vysvětlení, kde zapojím jejich fantazii a tím docílím pozornosti a správného provedení daného cvičení.

Na co se u takto malých dětí v trénincích zaměřujete?
Myslím si, že je všeobecně u dětí důležité, aby byl pro ně trénink zábavný a abychom budovali jejich emoční vazbu ke sportu.

Co kluky na tréninku nejvíce baví?
Jednoznačně je to samotná hra na branky. Na začátku tréninku se mě kluci často ptají, kdy už budeme hrát, to je pro mě opravdu úsměvné.

Už mají za sebou první výhry a prohry, jak to zvládají?
Vzhledem k vládním opatřením jsme byli přítomni jen na pár turnajích, ale stihl jsem si všimnout, že radost ze hry kluky neopouští ani po prohře, což je důležité a my se společně budeme snažit, aby těch proher bylo, co nejméně.

Co vás motivuje v práci s mládeží?
Motivací jsou pro mě samotní hráči. S radostí koukám, jak je fotbal baví, jak na sobě pracují a postupně se zlepšují, to je snad odměna pro každého trenéra.

Máte už za sebou první trenérský úspěch?
Každý trénink je pro mě trenérský úspěch.

Máte nějaký trenérský cíl?
Mým cílem je podnítit u kluků lásku ke sportu, vychovat z nich kvalitní hráče, a to jak po stránce fotbalové, tak po stránce lidské.