Vaňák: Druhá liga je každý rok těžší a kvalitnější

Během tří sezón odchytal Martin Vaňák ve druhé lize dvanáct zápasů. V tomto ročníku je zatím brankářskou jedničkou.

Martine, jste odchovancem Varnsdorfu. Chytal tady taky váš táta. Byl právě on tím vzorem, že si jste se jako malý postavil mezi tři tyče

Je to tak, jsem odchovancem a chytal tady můj táta. Odmalička jsem byl na jeho zápasech, takže když už jsem chtěl začít hrát fotbal ve Varnsdorfu pod naším jménem, bylo jasné, že budu v bráně. I když mě nikdo nenutil, asi je to náš rodinný osud (směje se).

Za Varnsdorf jsem začal v osmi letech a prošel jsem si všemi kategoriemi až do A-týmu, což je úžasný a taky malý zázrak.

Moc často se nestává, aby v klubech první a druhé ligy chytali odchovanci. Jak těžké je se uchytit?

Není to vůbec jednoduché. Je to docela zázrak, když se v nějakém klubu chytí odchovanec. Moc tomu nerozumím, na co si ty kluby gólmany vychovávají, když pak chytají jinde nebo je nechtějí. Jsem rád, že můžu být jeden z mála, který chytá za svůj mateřský klub.

Po sezóně odešel Adam Richter a přišel Jáchym Šerák. Další mladý gólman. Celou přípravu jste se v brance střídali. Kdy jste se dozvěděl, že budete v lize začínat?

Do Jablonce se vrátil Richťa (Adam Richter) a nutno říct, že zaslouženě. Chytal skvěle a zasloužil si posunout se dál. Věřím, že se v Jablonci dřív nebo později prosadí. Přišel ke mně Šery (Jáchym Šerák), výhodou je, že jsme oba mladí a v podobném věku. Můžeme se tak navzájem posouvat a učit se od sebe.

V přípravě jsme každý odchytali stejnou porci minut. O tom, že v lize začnu, jsme se dozvěděl před generálkou. Sedli jsme si s trenéry a řekli si, jak to bude.

Máte za sebou tři utkání, dvě výhry a z toho jednu nulu. Zatím vládne spokojenost, ne?

Začátek je podle našich představ. Dvě výhry před domácím publikem jsou super. Jen škoda nepovedené desetiminutovky v Líšni, mohlo to být možná ještě lepší. Na druhou stranu jsem za dvě vítězství rád.

V zápasech jste několikrát své spoluhráče podržel. Ocenilo to i publikum. Jak vnímáte, když z tribuny skandují vaše jméno? Jaký je to pocit?

Na tuhle otázku se mi špatně odpovídá. Spíš bych řekl, že kluci v zápasech podrželi mě, dozadu pracujeme velmi dobře. Já se jim jen snažím pomáhat co se tyče pokynů a vysokou hrou. Snad pomohu v jiných zápasech, ve kterých bude potřeba získávat další body.

Co byste řekl k celkové úrovni druhé ligy?

Druhá liga je rok od roku těžší a kvalitnější, teď to umocňují ještě „béčka“ ligových týmu, kde občas naskakují hráči, kteří nejsou tolik vytěžovaní v ligovém A-týmu.

Letošní sezóna bude hodně o cestování. Nejbližšími soupeři jsou kluby z Prahy.

Máme tu smůlu, že to je pro nás v podstatě všude daleko. Odpadlo nám nejbližší Ústí nad Labem a s tím spojené derby, což je škoda. Přibyla Olomouc, takže ano, poměrně dost času strávíme na cestách. Ale to k fotbalu patří.

Čeká vás Třinec, který ze čtyř zápasů prohrál pouze jednou a dal už sedm branek. Jak se na něj připravujete?

Víme, že nás čeká velice nepříjemný tým, který je hodně bojovný. Třinec má nepříjemné standardní situace a rychlý přechod nahoru. Nebude to jednoduché utkání, ale budeme se snažit opět v domácím prostředí zvítězit a připsat si další body do tabulky.

Co Martin Vaňák a jeho fotbalový cíl?

Já už si vlastně to, co jsem si v dorosteneckém věku představoval, splnil. Ale člověk se nesmí uspokojit, takže můj cíl je stabilně a kvalitně chytat tady ve Varnsdorfu. Co bude dál, ukáže čas.